Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
poniedziałek 10 sierpnia 2020
Kianto Velux okna Grybów
Światłowód Orange Grybów, Krużlowa, Binczarowa, Polna

Obchody 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w Grybowie (TV)

m118-IMG_4676

W dniu 11 listopada br. miasto Grybów zorganizowało Uroczyste Obchody rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod hasłem „GRYBÓW PAMIĘTA 1918 – 2018”.

Tradycyjnie obchody Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. o godzinie 9:30 odprawioną w Bazylice Mniejszej w Grybowie w intencji Grybowian, którzy polegli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej. Eucharystii przewodniczył ks. kustosz Ryszard Sorota. Po Mszy Św. zebrani w kościele goście, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy udali się pod Pomnik w Parku Miejskim w Grybowie, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Patriotyczny obchód rozpoczynała banderia konna na czele z aktorem ucharakteryzowanym na Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie maszerowali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Grybów-Biała, którzy w rękach swych nieśli kilkunastometrową flagę. Za nimi szła orkiestra dęta OSP Siołkowa, poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych, instytucji, szkół oraz stowarzyszeń działających na terenie Ziemi Grybowskiej. W pochodzie swój udział zaznaczyli uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie oraz harcerze i skauci. Wśród gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie miasta Grybowa związana z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości znalazły się również delegacje zagraniczne, miast partnerskich Grybowa – Velky Sarys (Słowacja), Nyirtelek (Węgry) oraz Rakoszyno (Ukraina)

Uroczystemu przemarszowi przyglądała się spora ilość mieszkańców, którzy z flagami w rękach równie dumnie podkreślali swoje przywiązanie do Ojczyzny. Oficjalne obchody Odzyskania Niepodległości, jakie zaplanowano pod pomnikiem w Parku Miejskim zostały poprzedzone wykonaniem przez wszystkich zgromadzonych czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym Miasto Grybów włączyło się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „NIEPODLEGŁA DO HYMNU”. Po odśpiewaniu hymnu, na placu przed pomnikiem miał miejsce montaż słowno-muzyczny pod tytułem „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI –STO LAT MINĘŁO”. Młodzież z grybowskich szkół oraz dorośli mieszkańcy Grybowa i okolic, jako aktorzy ucharakteryzowani na m.in. burmistrza wraz z małżonką, grybowską rodzinę, księdza czy też strażaka powitali marszałka Piłsudskiego, który dumnie wjechał na swej kasztance.

Po występie głos zabrał Paweł Fyda, burmistrz miasta Grybowa oraz współinicjator powstania drugiej tablicy historyk i rodak grybowski Grzegorz Szczecina. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie drugiej, nowej tablicy umieszczonej na Pomniku. Tablicy, upamiętniającej córki i synów Królewskiego Miasta Grybowa, którzy daniną życia i krwi wpisali się w dzieje i wolność umiłowanej ojczyzny. Warto dodać, że pomnik w ostatnim czasie przeszedł gruntowną renowację a na jego szczycie umieszczono godło Państwa Polskiego. Orzeł wraz z koroną to zachowana pamiątka pochodząca z nieistniejącego już pomnika 1000 lecia Państwa Polskiego, który znajdował się na płycie Rynku miejskiego w Grybowie. Ponadto w specjalnej krypcie, przygotowanej u podstawy pomnika złożono urnę z prochami, pochodzącymi z miejsc pamięci (m.in. Katyń, Miednoje, Bykowni a także ze Smoleńska).

Wieńczącym punktem obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości było złożenie wieńców oraz kwiatów przez delegacje przybyłe na uroczystość a także apel poległych.

Projekt „Grybów – Niepodległa” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

fot. M.Książkiewicz


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

Itnet24 - rozwiązania informatyczne

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny “Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: