Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
sobota 11 lipca 2020

Grybowskie obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (TV)

mIMG_5871

Trzeciomajowe uroczystości są w Polsce piękna tradycją, która z roku na rok nie słabnie, a wręcz przeciwnie – wydaje się, że Polacy coraz bardziej cenią sobie możliwość wyrażenia swojego przywiązania do wartości narodowych i chrześcijańskich.

Również mieszkańcy Grybowa bardzo chętnie odpowiedzieli na zaproszenie Burmistrza Miasta Grybów oraz Wójta Gminy Grybów i licznie wzięli udział w uroczystych obchodach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:30 od Mszy Świętej w grybowskiej Bazylice, odprawionej przez ks. proboszcza Ryszarda Sorotę i koncelebrujących kapłanów w intencji Ojczyzny. Podczas wspólnej modlitwy zaznaczyła się liczna obecność pocztów sztandarowych, które przed Mszą zebrały się przed budynkiem Urzędu Miejskiego, a także służb mundurowych, zwłaszcza strażaków. Liturgię ubogacił śpiew Chóru Męskiego z Siołkowej.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz pozostałych uczestników pod Pomnik Ofiar Faszyzmu w Parku Miejskim. Przejściu towarzyszyły dźwięki Orkiestry Dętej z Siołkowej. Na miejscu delegacje złożyły pod Pomnikiem kwiaty. Nastąpiły również okolicznościowe przemówienia.

Konstytucja 3 maja to niezwykle ważny dokument w historii naszego narodu – mówi burmistrz Grybowa, Paweł Fyda. – Uchwalona w 1791 r. była pierwszym polskim dokumentem takiej rangi. Przede wszystkim deklarowała wolność wyznań, znosiła „liberum veto” i wolną elekcję. Biorąc udział w takich uroczystościach jak dzisiejsza przede wszystkim składamy hołd twórcom tego ważnego dokumentu. Nie ukrywam, że jestem bardzo zbudowany postawą mieszkańców naszego miasta, którzy co roku licznie biorą udział przede wszystkim we Mszy Świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny. Również licznie biorą czynny udział w uroczystościach majowych. Dziękuję im również za wywieszone flagi, które nie tylko zdobią miasto, ale przede wszystkim jest to wyraz naszej wdzięczności i uznania oraz dowód naszej pamięci – stwierdza burmistrz.

3 maja jest dniem, w którym zbiegają się ze sobą święto narodowe i chrześcijańska uroczystość religijna – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przekazując świąteczne pozdrowienia mieszkańcom Grybowa, o znaczeniu tego dnia mówi proboszcz grybowskiej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ks. Ryszard Sorota:

Przesłanie, jakie wypływa z tego Święta, jest dosyć proste. Zwracali na nie uwagę dzisiaj wszyscy moi przedmówcy tutaj (w Parku Miejskim; przyp. red.) czy w kościele. Łączy się ono w sposób szczególny z tą najważniejszą rocznicą, jaką w tym roku przeżywamy, którą jest 1050-lecie chrztu naszej Ojczyzny. Myślę, że Mickiewicz dobrze tę ideę wyraził, gdy mówił, że „Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym Znakiem, Polska jest Polską, a Polak – Polakiem”. A jeżeli pod Krzyżem, to po Krzyżem stała Matka Najświętsza i wstawiała się i z pewnością wstawia się za nami. Myślę, że idea tego Święta brzmi jeszcze i tak, że dzisiaj prawdziwy patriotyzm musi w dalszym ciągu być związany z chrześcijańskimi korzeniami, wiernością Panu Bogu i Matce Najświętszej. Jeśli tak będzie, to przetrwamy, pójdziemy dalej, poniesiemy tą wiarę w przyszłość w naszej Ojczyźnie i także w Europie, bo myślę, że współczesna, laicyzująca się Europa, tego też w jakimś sensie, choćby nieśmiało i po cichu, od nas oczekuje – podsumowuje ks. proboszcz Ryszard Sorota.

Wśród gości jacy wzięli udział w grybowskim święcie Konstytucji znaleźli się: senator Stanisław Kogut, poseł na Sejm RP Józef Leśniak, wiceprezes TAURON Ekoserwis Sp. z o.o. Andrzej Romanek, radny powiatu nowosądeckiego Wiktor Durlak, przedstawiciele grybowskiego środowiska Sokół-Świat Pracy.

Godnym zauważenia jest fakt aktywnego włączenia się we wspólne majowe świętowanie samych mieszkańców miasta, którzy nie tylko tłumnie przyglądali się przemarszowi pocztów sztandarowych oraz delegacji ale także wywiesili w oknach swoich domostw biało-czerwone flagi.

W związku z obchodami trzeciomajowych uroczystości burmistrz Grybowa i wójt Gminy Grybów zaprosili mieszkańców na bezpłatny seans filmowy w Kinie „Biała”. O godzinie 16:00 odbyła się emisja filmu pt. „Bogowie”,  na którą bezpłatne wejściówki można było odebrać w biurze Miejskiego Domu Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości w Grybowie!

fot. Dominik Gębarowski / Mateusz Książkiewicz


 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

Itnet24 - rozwiązania informatyczne

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny “Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: